Hz. Yunus Kısaca Hayatı Nedir

Hz. Yunus Kısaca Hayatı Nedir

Hz. Yunus Peygamber kimdir, nerede dünya ya gelmiştir. Dünyada ki görevi tam olarak neydi bu gibi soruların cevaplarını hemen aşağıda bulabileceksiniz. Buyrun inceleyiniz.

İsrailoğulları soyundan gelmiş olan  bir peygamberdir.

Asurlular’ın başkenti olan bugün Musul olarak herkezin bildiği Ninova şehrinin sapkınlığa düşmüş halkına peygamber olarak gönderilmiştir.  Hz. Yunus, Ninovalılar’ın Allah’a ibadet etmelerini ve putlara tapmamalarını otuz üç sene öğütlemesine karşın insanlar ona inanmayarak bildiklerinden şaşmamıştır.

Buna defa üzülen Hz.  Yunus, Allah’tan buyruk almadan Ninova’yı terk etti.  Bir gemiye binerek oradan uzaklaşmak istedi.  Ancak gemi hareket etmedi.  Geminin hareket etmemesini aralarında Allah’ın sevmediği biri olduğuna bağlayan yolcular suçluyu aramaya koyuldu.  Bunun üstüne Yunus, suçunu itiraf ederek denize atladı.
Denizde büyük bir balina doğrulusunda yutuldu.  Bu balığın içersinde günlerce Allah’a tövbe etti.

“Senden farklı İlah yoktur.  Seni tüm varlıklardan tenzih ederim.  Sana karşı gelmekle zalimlerden oldum.” diyerek tövbe etmiş, Tanrı da onun tövbesini kabul ederek onu balığın karnından çıkararak sağ salim kenara ulaştırmıştır.
Yunus şehirden ayrıldıktan ardından kentin üzeri kara dumanlarla kaplanmıştı.

Güneş bu dumanlardan kaynaklı yeryüzüne iniyordu.  Ninova halkı yaptıklarından tövbe edip Allah’a sığındı. Allah onların tövbesini kabul ederek dumanları ortadan kaldırdı.  Hz.  Yunus burada bir müddet henüz tevhidi yaydıktan ardından köşesine çekildi ve vefat etti.  Onun ölümünden ardından Asur devleti yıkıldı. Medler ve Babiller birleşerek Asurlular’ın başkenti Ninova’ya girdi.  Burada her yönü yakarak kenti yok ettiler. Halkını öldürdüler.  Asur devletinin hükümdarı buna defa üzülerek ailesiyle beraber ateşe atlayıp intihar etti. Asurluların adına Medye devleti heyetti.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bizi bulun