Atatürk Ne Zaman ve Ne İçin Samsun’a Çıktı

Atatürk Ne Zaman ve Ne İçin Samsun’a Çıktı

Atatürk’ün Samsuna çıkış sebebi ne idi ? Neden Samsuna çıktı orada ne gibi kararlar verildi ne gibi anlaşmalar yapıldı. İşte bu konunun detayına hemen aşağıda bulabileceksiniz.

1919 yılların başlangıcına yakın bir tarihte İngilizlerin Türklerin Pontus cemiyetindekilere karşı başlattıkları direnişten rahatsızlık duyması neticesi Sadrazam Güvey Ferit Paşa bu konuyu halletmek içersinde analiz eder geliştirmeye başlamıştır.

Bu sıralarda 30 nisan tarihinde 9. Ordu Müfettişliği görevine kazançlan Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a gönderilmiştir. Bunun nedeni görevlendirdiği bölgenin huzura kavuşmasını sağlamak, silahları ve cephaneleri halkın elinden alabilmek ve onlara silah dağıtılmasına mani olmak, bu dağıtımları yapmış cemiyetleri kapatmaktır.

Görevi neticesi Atatürk 16 mayıs 1919’da Samsun’a doğru yola çıkmıştır ve 19 Mayıs 1919’da şehre ulaşmıştır.
Atatürk, her ne kadar yanlızca misyon emeliyle gidiyor gibi görünse de onun esas emeli Anadolu’ya geçip halkı işgaller karşısında bilinçlendirmek ve örgütlemekti. Bu niyetini Samsun’a geçene kadar hiçbir şekilde belli etmemiştir. Samsun’a ayak bastıktan ardından, Ulusal Maç ateşini yakmıştır.

Mitingler, kongreler düzenlemiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tutumu karşısında İngilizlerin baskısı ile İstanbul’a geri çağrılmıştır. Ancak Atatürk, 9. Ordu Müfettişliğinden istifa ettiğini bundan dolayı dönmeyeceğini belirtip, halkla beraber ulusal mücadeleye devam etmiştir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bizi bulun